Sevgililer Günü İçin Tektaş Yüzük Modelleri 2017 Tasarımı Sevgiliye Hediyelik

Sevgilinize pırlanta almak ister m isiniz? Sevgiliye pırlanta yüzük hediye edilir mi? Sevgili için tek taş yüzük nasıl olur? Pırlantada 4c kuralı nedir?

Pırlanta yüzük sevgiliniz için şık bir hediye olacaktır. Bayanlar tek taş yüzüğe bayılırlar. Lakin fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bütçenize göre bir pırlanta bulmak mümkün. Nasıl ki altının ölçüsünde ayar dikkate alınıyorsa pırlantada farklı değer ölçüleri var.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler

Pırlantanın da diğer değerli maddeler gibi değer ölçülerinin olduğunu söyleyebiliriz. Altında en yüksek ayar 24’tür. Gümüşte ise 1000 ayardır. Fakat piyasada daha çok altın 22 ayar olarak bulur, gümüş ise 925 ayar olarak bulunur. Bu değerli madenlerin içine başka madenler katılarak değer ölçüsü düşürülür.

Pırlantada ise 4C kuralı vardır. Peki 4C kuralı nedir? Bu kuralın bakılması gereken dört değerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar ingilizce olan Colour, Clarity, Carat ve Cut kelimelerinin baş harfleridir. Bildiğiniz üzere colour renk, clarity berraklı, carat karat, cut ise kesim demektir.

Pırlantada 4C Kuralı

Colour kelimesinin değerini inceleyecek olursak; pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Her ne kadar hepsi şeffaf gibi görünsede aralarında bir renk tonu farkı vardır. Pırlantada renk, ‘diamond’ kelimesinin baş harfi olan D’den başlayarak Z’ye kadar uzanacak şekilde sınıflandırılmıştır. J rengi ve üzeri renge sahip pırlantalar, kabul edilebilir yeterlilikte bir beyazlıkta sayılmaktadır.

Clarity nedir? Her pırlantada doğanın parmak izi vardır desek kesin bir doğru olmaz. Çok nadir de olsa iz barındırmayan pırlanta bulunabilmektedir. Pırlantaların içinde doğanın parmak izleri dediğimiz izler vardır. Yani kusursuz değildirler. İçinde barındırdığı maddeciklerin sayısı,rengi, konumu, yapısı, büyüklüğü o pırlantadaki doğanın parmak izidir. Berraklığı yüksek pırlantalar daha değerlidir. SI ve üzeri berraklıktaki pırlantalar tercih edilmelidir.

Carat değeri nedir? Pırlantanın ağırlığı ‘karat’la ölçülür. Diğer özellikleri(renk, kesim, berraklık) de göz önüne alırsak, taşın ağırlığı artınca fiyatı da artar. Ama bu, fiyat artışında aritmetik veya orantılı bir yükselme anlamına gelmez.

Pırlantada Cut değeri nedir? Elmas pırlantaya dönüştürülürken pırlantanın insan eliyle kazandığı tek değer kesimdir. Kesim ne kadar iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o kadar artar. Pırlantayı sağa sola hareket ettirerek etkisini fark edersiniz.

Pırlantanın 4C kuralını öğrendikten sonra sevgililer gününde sevgilinize tek taş almak isterseniz aşağıdaki tek taş modellerinden sevgilinize uygun olan bir model beğenebilirsiniz.

Google Arama Kelimeleri

  • mini etek deri

Can

Moda yazarı olarak doğdum ve yaşıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.