Yaz aylarında güneşin kavurucu sıcağından korunmak için serin tutan parçalarla yaptığımız kombinlerimizi güneş gözlükleriyle tamamlamak hem görünüşümüze kattığı havasıyla hem de göz sağlığımıza olan katkısıyla olmazsa olmazımız. Peki güneş gözlüğü alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle ultraviyole filtreli, yüz yapısına uygun ve güvenilir olması sebebiyle markalı olmasına dikkat etmeliyiz. Filtresi zararlı güneş ışınlarını tam anlamıyla süzebilmesi için UV değerinin Avrupa standarlarına göre 7 olması gerekmektedir. 7 değeri 400 nm koruma ile %99-100 koruma sağlar.

Emilim oranına da dikkat etmeliyiz. Peki emilim ne anlama geliyor. Emilim oranı gözlüğünüzün camın tarafında emilen ışık miktarıdır. Örneğin %70 emilime sahip bir gözlükte gözünüze ulaşan oran %30’dur.  Özellikle kar ve plaj gibi çok ışıklı ortamlarda emilim oranı %85 olan gözlüklerin tercih edilmesi gerekir.

Gözlük camı rengine gelecek olursak UV değerine bir etkisini olmadığını belirmeliyim. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus çevre renklerin emilimine neden olmaması yani renk ayrımında en az hataya sebebiyet vermesi. Avrupada yapılan araştırmalara göre trafik lambalarında hataya neden olmaması için kahverengi ve füme renkli camlar kullanılmalı. Her ne kadar işin rengi böyle olsa da biz her zamanki gibi kıyafetimize uygun renkleri tercih ederiz herhalde 🙂 .

Kızlar pahalı gözlük kalite gözlük anlamına gelmez. Sakın haa, yanılmayın. Gözlüğü alırken kalite belgesine mutlaka bakın. Bu belgede UV değerinin 400 nm (nanometre) olduğuna yani 400 nm altındaki ışınları geçirmediğine bakmalısınız. Bakın bu konuda Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Refika Hande Karakahya ne diyor: ”Gözlük alındığı zaman mutlaka kalite belgesinin sorulması gerekiyor. Bu kalite belgesinde de yüzde 99 ve üzerinde ultraviyole koruması olduğuna ya da 400 nanometre altındaki ışınları geçirmediğine dair bilginin varlığı araştırılmalı. Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu bir pencere kenarı da olabilir. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama oluyorsa ya da kırılmalar söz konusu ise o gözlük uygun değil demektir. Bu durumda farklı gözlüklerin tercih edilmesi gerekir. Koyu renkli camlar ultraviyole korumayı sağlar demek yanlış olur. Cam rengiyle ultraviyole koruma arasında bir ilişki yok, her koyu renkli gözlük bizi zararlı ışınlardan korumaz. Bu konuda da dikkatli olmamız gerekmektedir.” (Bu parağraftaki konuşma metni alıntıdır.)

İşte böyle kızlar. Parasını çok verdiğiniz her gözlüğün kaliteli olmadığı ortada. Şimdi gelelim birbirinde şık farklı tasarım güneş gözlüklerine ve cam renklerine. Galerimizdeki 2014-2015 modası farklı tasarım güneş gözlüklerini mutlaka inceleyin. Sağlıcakla kalın..

Google Arama Kelimeleri

  • 2015 GÖZLÜK MODELLERİ

Yazan:

Can

Moda yazarı olarak doğdum ve yaşıyorum..